SERDUSZKO | KOREKCJA 1,5-KOMOROWA

Z racji specyfiki wady, Pola ma szansę na wykonanie tzw. serca półtorakomorowego (One and a half ventricle repair). Ta procedura daje mniejsze powikłania i większe szanse na w miarę komfortowe życie.

Kiedy prawa komora jest zbyt mała, można włączyć ją, z korzyścią, do krwiobiegu. W modyfikacji procedury Fontana zaproponowanej przez dra Bjorka, tworzone jest połączenie pomiędzy prawym przedsionkiem, a małą prawą komorą. Wpływająca do niej krew powoduje jej stopniowy wzrost. W konsekwencji pomoże pompować krew do płuca zapobiegając pewnym niedogodnością związanym z „klasyczną” procedurą Fontana.

W nowej procedurze serca półtorakomorowej tworzone jest połączenie pomiędzy żyłą główną górną i prawą tętnicą płucną, tak jak w przypadku operacji Glenna. Nie jest jednak przerywana tętnica płucna, co pozwala także krwi z żyły głównej dolnej docierać do tętnicy płucnej. Ta krew pompowana jest częściowo przez małą (około połowy normalnej wielkości) prawą komorę. Dlatego ta procedura została nazwana ”sercem półtoramokorowym”.

 

ŹRÓDŁA: